پروفسور مجید سمیعی به‌عنوان برترین جراح مغز و اعصاب در دنیای ما شناخته می‌شود و در کشور ایران نیز کمتر شخصی است که آوازه و پروفسور را نشنیده باشد.وی با روشی ماهرانه در جراحی مغز، خدمات زیادی برای پیشرفت جراحان انجام داده است.

 پروفسور سمیعی به‌عنوان یکی از بهترین و حرفه‌ای‌ترین جراحان مغز و اعصاب در جهان شناخته شده است. پروفسور از مخترعین موفق روش جدید در جراحی مغز می‌باشد و خدمت‌های بسیاری در این راه انجام داده و افتخارات زیادی را در این راه کسب کرده است.

در حال حاضر مجید سمیعی ریاست مرکز علوم و اعصاب در آلمان را عهده دار است و به عنوان نخستین پایه گذار روش نوین جراحی قاعده جمجمه شناخته شده است.

با توجه به خدمات پرفسور در پیشرفت شاخه جراحی مغز و اعصاب در پزشکی و همچنین شخصیت جذاب و منحصر به فرد او، وبسایت بیزینس پلاس تصمیم دارد یکی از مقالات خود را به این نابغه ایرانی اختصاص دهد و در ضمن مقاله نکاتی از زبان خود ایشان در خصوص راز موفقیت بیان کند. تا انتهای این مقاله با بیزینس پلاس همراه باشید.

- در این مقاله چه خواهد گذشت؟

    بیوگرافی مجید سمیعی
    دوران حرفه ای
    فعالیت‌های پروفسور مجید سمیعی در ایران
    جوایز بین المللی پروفسور مجید سمیعی
    راز موفقیت

 

بیوگرافی پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی در ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. پدر او از خانواده‌های سرشناس رشت و مادرش اصالت شیرازی بود. خانواده‌ وی چند سال بعد از تهران به رشت بازگشتند و در منطقه تلفن‌خانه "بحرالعلوم" ساکن شد.

وی تحصیلات خود را در دبیرستان مشهور شاهپور رشت به پایان رساند و برای ادامه‌ تحصیل به کشور آلمان رفت. او در یکی از گفت وگوهای خود اعلام کرد که در ۱۱ سالگی علاقه‌ بسیار شدیدی به جراحی مغز و اعصاب پیدا کرد.


ازدواج پرفسور مجید سمیعی

وی در سال ۱۳۴۰ با مهشید سمیعی ازدواج کرد و دارای 2 فرزند، دختر و پسر می‌باشند که دخترش امیره در رشته اقتصاد تحصیل کرده و پسرش امیر راه پدرش را رفته و او نیز پروفسور مشهور جراحی مغز و اعصاب موسسه بین المللی علوم اعصاب هانوفر می‌باشد.

 

تحصیلات مجید سمیعی در آلمان

ابتدا پرفسور در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در شهر ماینتس به تحصیل در رشته‌های زیست‌شناسی و پزشکی پرداخت. زیرا از کودکی به این رشته علاقه داشت. او به دلیل کسب عالی‌ترین نمرات در امتحانات پایان دوره‌ پزشکی توانست جایزه‌ ویژه‌ وزارت علوم ایران برای برترین دانشجویان مقیم اروپا را از آن خود کند. پس از آن دوره‌ تخصصی جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر کورت شورمن آغاز کرد و در ۱۳۴۹ خورشیدی یعنی در ۳۳ سالگی موفق به دریافت مدرک تخصصی در این رشته از آلمان شد. پروفسور مجید سمیعی  در ۱۳۴۹ خورشیدی عنوان دانشیاری در رشته‌ جراحی مغز و اعصاب را دریافت کرد و به‌عنوان معاون دپارتمان جراحی مغز و اعصاب دانشگاه ماینتس فعالیت‌های خودش را ادامه داد.

او حدود 1 سال بعد موفق به دریافت درجه‌ استادی در همین رشته‌ شد. در همان سال عنوان استادی و ریاست در دپارتمان رشته‌ جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی کنونی) به پروفسور سمیعی پیشنهاد شد؛ اما او به دلیل ادامه‌ فعالیت‌های علمی خود در دانشگاه ماینتس نتوانست این پیشنهاد را بپذیرد.


دوران حرفه‌ای پرفسور سمیعی

پروفسور سمیعی در ۱۳۵۰ خورشیدی نخستین دوره‌ آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز و در ۱۳۵۶ خورشیدی با کمک بنیاد فولکس‌واگن، نخستین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را تأسیس کرد. او در ۱۳۵۶ خورشیدی ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات شهر هانوفر آلمان را بر عهده گرفت. بعد از آن چندین پیشنهاد برای ریاست دپارتمان‌های جراحی مغز و اعصاب از طرف دانشگاه‌های لایدن هلند و ماینتس آلمان به او داده شد.

درنهایت مجید سمیعی در ۱۳۶۷ خورشیدی عنوان استادی جراحی مغز و اعصاب دانشگاه پزشکی هانوفر را پذیرفت. پروفسور سمیعی چندین سال ریاست هر ۲ دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر را بر عهده داشت.

او درسال ۱۹۷۹ میلادی نخستین دوره‌ آموزشی جراحی قاعده‌ جمجمه در جهان را در شهر هانوفر بنیان نهاد و در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ میلادی به عنوان ریاست فدراسیون جهانی انجمن‌های جراحی مغز و اعصاب برگزیده شد.

پروفسور سمیعی همچنین در سال ۲۰۰۴ میلادی مؤسسه‌ بین‌المللی علوم اعصاب چین واقع در دانشگاه پزشکی پکن را سازمان‌دهی و تأسیس کرد.

او در دهه‌ ۱۹۹۰ میلادی یک مرکز خصوصی بین‌المللی علوم اعصاب را که به‌اختصار INI نامیده می‌شود در مرکز هانوفر آلمان تأسیس کرد.

این مرکز که معماری آن برگرفته از شکل مغز است، از تجربه‌ بهترین پزشکان بین‌المللی و جدیدترین تکنولوژی‌های پزشکی و خدماتی بهره‌ می‌برد و به همین منظور باکیفیت‌ترین خدمات سلامتی را به بیماران سیستم‌های عصبی ارایه می‌کند.

وی حدود ۱۴ سال پیش از ریاست دپارتمان‌های جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر اعلام بازنشستگی کرد و تمام توان خود را به توسعه‌ این مؤسسه‌ اختصاص داد.


فعالیت‌های پرفسور مجید سمیعی در ایران

سازمان تأمین اجتماعی ایران در سال ۱۳۸۳ خورشیدی ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب بیمارستان میلاد تهران را به پروفسور سمیعی اعطا کرد. این آغازی بود بر فعالیت‌های رسمی ایشان در کشور ایران بود.

۱- وی آموزش جامعی برای کارکنان دپارتمان برنامه‌ریزی و به اجرا درآورد و همین موضوع باعث شد، این دپارتمان به یکی از توسعه‌یافته‌ترین و پیشرفته‌ترین مراکز جراحی مغز و اعصاب تبدیل شود.

۲- پروفسور سمیعی از ۱۳۸۵ خورشیدی سمپوزیوم بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب را به سرپرستی خود و به‌ طور مستمر در تهران برگزار می‌کند.

۳- تأسیس بنیاد فرهنگ و علم گیلان و مرکز تحقیقات سرطان‌شناسی رشت از دیگر فعالیت‌های آموزشی پروفسور سمیعی در ایران هستند. وی هدف از تأسیس بنیاد را ایجاد فضای همدلی میان دانشمندان علوم مختلف و فرهیختگان برجسته‌ گیلان عنوان کرد.

۴- از دیگر اقدامات پروفسور مجید سمیعی در ایران می‌توان به تأسیس بیمارستان سمیعی در رشت اشاره کرد.

۵- ساخت بیمارستان فوق تخصصی جنرال ۴۰۰ تختخوابی پروفسور سمیعی در اسفند ۱۳۸۷ خورشیدی و با حضور گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان آغاز شد.


جوایز بین المللی پروفسور مجید سمیعی

پروفسور سمیعی در طول فعالیت‌های خود ۱۲ هزار بیمار را به‌طور موفقیت‌آمیز عمل کرده است. او صدها مقاله و ۱۷ جلد کتاب نوشته و همچنین شاگردان زیادی را آموزش داده است.

دانشجوهای ایشان در کشورهای مختلف دنیا در زمینه جراحی مغز و اعصاب فعالیت دارند و هر سال به‌افتخار پروفسور سمیعی در یکی از کشورها کنفرانس برگزار می‌کنند.


نگاهی  به بخشی از افتخارات پروفسور سمیعی نابغه ایرانی

۱- پروفسور حدود ۴ سال ریاست فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز و اعصاب را بر دوش کشیده است و در سال ۲۰۰۱ میلادی عنوان ریاست افتخاری این نهاد را به پاس زحماتش به او اهدا کردند.

۲- رئیس‌جمهوری آلمان غربی در ۱۳۶۷ خورشیدی نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به پروفسور سمیعی اهدا کرد. در همین سال جایزه‌ علمی ایالت نیدرزاکسن آلمان نیز به پاس قدردانی از فعالیت‌ در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به وی اعطا شد.

۳- عالی‌ترین نشان افتخاری دولت چین نیز در مهر ۱۳۸۶ خورشیدی به پاس زحمات پروفسور سمیعی به جامعه‌ پزشکی به وسیله ژنگ پی‌یان معاون نخست‌وزیر چین به ‌پروفسور سمیعی اعطا شد.

۴- کلوپ خبرنگاری هانوفر به پاس قدردانی از پروفسور سمیعی، جایزه حلقه لایبنیتز را در ۲۰۱۳ میلادی به او اعطا کرد.


همچنین:

۵- فدراسیون جهانی مغز و اعصاب در ۲۰۱۳ میلادی پروفسور سمیعی را به‌عنوان جراح مغز سال معرفی کرد. رئیس این فدراسیون در بخش ویژه‌ معرفی جراح مغز سال اعلام کرد: «امروزه هیچ‌کس در جراحی مغز با مهارت و قوه‌ سنجش پروفسور سمیعی برابری نمی‌کند و او شایسته‌ عنوان جراح مغز سال ۲۰۱۳ است.»

۶- پروفسور سمیعی در ۲۰۱۴ میلادی از طرف آکادمی بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب برنده‌ جایزه‌ برترین جراح مغز سال شد. این جایزه هر سال به یکی از پزشکان در این رشته اهدا می‌شود.

۷- در مهر ۱۳۹۰ خورشیدی دانشگاه تهران از پروفسور سمیعی تقدیر کرد و به او دکترای افتخاری اعطا کرد.

۸- شهرداری رشت نخستین کلید طلایی خود را در شهریور ۱۳۹۳ خورشیدی در مراسمی به پروفسور سمیعی اهدا کرد.

او بعد از دریافت این جایزه و تقدیر از محبت جوانان گیلانی نسبت به خود گفت: «امروز شهردار کلید طلایی شهر را از طرف شما عزیزان به من داده‌اند؛ بنده با این کلید می‌خواهم درهای علم و دانش را باز کنم. این کلید طلایی شهر برای گشودن درهای علم و دانش در گیلان است و امیدوارم از همین گیلان درهای علم و دانش در سراسر ایران گشوده شود.»


راز موفقیت پرفسور سمیعی

به مهیج ترین قسمت این پست خوش آمدید... در این بخش وبسایت بیزینس پلاس به بررسی چند مورد که از راز های موفقیت پرفسور مجید سمیعی پرداخته ایم...


مقدس‌ترین کار از دیدگاه پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی مورد انتخاب رشته پزشکی از سوی دانشجویان جوان، تشبیه عارفانه و کاملا همنوع دوستانه‌ای دارد. او در این‌باره معتقد است:
“دانشجویانی که رشته پزشکی را برمی‌گزینند باید بدانند مقدس‌ترین چیز نزد درگاه الهی رسیدگی به احوال انسانی است که نیاز به کمک دارد. اگر بخواهیم یک طبیب واقعی باشیم در درجه اول تنها باید به این فکر کنیم که گره‌ای را از وجود بیمار باز کنیم و اینگونه خدمت‌رسان باشیم.

وقتی بیمار می‌آید و می‌گوید دکتر جان، خودم را در اختیار شما قرار می‌دهم، یعنی تمام وجود و روح و جسمش را در اختیار تو قرار می‌دهد. برای همین من از این مسئله مقدس‌تر در زندگی خودم ندیده‌ام که بتوانم به یک بیمار کمک کنم. اگر شما این حس را داشته باشید خدا هم با شما خواهد بود.”

 

تمرکز فکر از دیدگاه پروفسور سمیعی

اولین رمز موفقیت از نگاه پروفسور سمیعی، تمرکز افکار است. پرفسور سمیعی می گوید وقتی عشق و علاقه ات را پیدا کردی باید روی همان تمرکز کنی و از این شاخه به آن شاخه پرش نکنید. موفقیت زمانی حاصل می شود که شما در انجام کاری عمیق شوید و سطحی به آن نپردازید.

حتی در مصاحبه دیگری از پروفسور مجید سمیعی در رابطه با رمز موفقیت در زندگی خودشان سوال کردند و ایشان در پاسخ گفتند:

کار خاصی نکردم… هفت سالم بود که مثل همه به دبستان رفتم… پس از آن به راهنمایی… در پانزده سالگی مثل همه به دبیرستان رفتم… پس از اتمام دبیرستان مانند بسیاری از جوانان برای دانشگاه اقدام کردم… وارد دانشگاه شدم… تخصص گرفتم و تصمیم گرفتم با توجه به علاقه‌ام، تمام فکر و ذهنم را به شغل و تخصصم اختصاص بدهم… همین.


پشتکار، مهم‌تر از استعداد از نظر پروفسور سمیعی

پرفسور درباره راهی که تابه حال طی کرده و به اینجا رسیده می‌گویند:

“ما حدود ۴۰ سال پیش در رشته تخصصی‌مان جراحی‌هایی را شروع کرده بودیم که دنیا از آن‌ها بی‌اطلاع بود؛ یعنی این نوع جراحی‌ها برای نخستین بار بود که انجام می‌شد.

طولانی‌ترین عمل جراحی بنده چیزی بیش از ۲۴ ساعت طول کشید، یعنی ۵ صبح پنجشنبه شروع شد و نزدیکی‌های ۸ صبح جمعه به پایان رسید. حالا شما حساب کنید این عمل جراحی منحصر به فرد چگونه ممکن است تا این حد طولانی شود.

بیمار هم فردی بود که همه از ادامه زندگی‌اش قطع امید کرده بودند و می‌گفتند بیماری‌اش قابل علاج نیست؛ اما در ‌‌نهایت عمل با موفقیت به پایان رسید.

این چیزی نیست جز پشتکار. پشتکار وقتی پیش می‌آید که عشق و علاقه به چیزی وجود داشته باشد. اگر شما به چیزی علاقه نشان دهید شاید ۲‌ شبانه‌روز هم نخوابید تا به نتیجه دلخواه برسید. پس عشق و علاقه است که پشتکار را به‌وجود می‌آورد. آن موقع اگر استعداد هم همراه پشتکار باشد می‌تواند گل کند.”

راز داری از دیدگاه پروفسور سمیعی

حضور پروفسور سمیعی در کشور همیشه با شایعه‌هایی همراه است. برخی‌ها می‌گویند که پروفسور تنها برای طبابت عده‌ای به تهران رفت‌وآمد دارد. او این صحبت‌ها را رد می‌کند و به نکته مهم‌تری می‌پردازد:

“سؤالی که هیچ‌گاه نباید از یک پزشک پرسیده شود همین پرسیدن نام و اطلاعات بیماران است. این فرهنگ باید در کشور ما به‌وجود بیاید که بدانند این‌ها اطلاعات کاملا محرمانه است. اگر طبیبی راجع به بیماران خودش با رسانه‌ها صحبت کند بدانید که دنبال کسب وجهه یا مسائل دیگر است.

ما در زمینه اخلاق پزشکی سوگندی یاد می‌کنیم که یکی از مواردش همین است که مسائل مربوط به بیماران را در قلب و روحمان نگه داریم و حتی آن را با نزدیک‌ترین اعضای خانواده‌مان هم درمیان نگذاریم، چه برسد به اینکه یک پزشک بگوید فلانی بیمار من است یا چه نوع عارضه‌ای دارد.

شاید بدانید ده‌ها چهره مطرح جهانی با دست‌های من جراحی شده‌اند؛ اما حتی نگذاشته‌ام یک نفر از این موضوع اطلاعی پیدا کند. اگر هم چیزی درباره کسی نوشته شده از سوی رسانه‌ها مطرح شده است. رازداری در همه حال باید جزو اصول حرفه‌ای ما باشد.”
پارتی بازی از نظر پرفسور مجید سمیعی

تقریبا نیمی از همه جراحانی که در رشته مغز و اعصاب در کشورمان مشغول فعالیت هستند به نوعی شاگرد پروفسور سمیعی بوده‌اند و از محضرش کسب علم و دانش کرده‌اند؛ اما حالا او به‌ دنبال تربیت نسل جدیدی از جراحان خوش‌آتیه برای کشورمان است.

او در این خصوص توضیحات جالبی می‌دهد:

“همزمان با ادامه ساخت مرکز علوم اعصاب کشور، کار تربیت جوانان خوب که در آینده در همین مکان مشغول به‌کار و پژوهش خواهند شد ادامه می‌یابد. ما به‌ دنبال این هستیم تا بهترین دانشجویان را برای این کار گزینش کنیم.

کار انتخاب دانشجویان طراز اول هم به‌عهده یک هیأت ۶ نفره خواهد بود و بنده دورادور روی انتخاب‌ها نظارت می‌کنم. نفرات برگزیده، دوره‌های تخصصی را در اروپا می‌گذرانند تا برای خدمت در کشور و همین مرکز آماده شوند.

باید در همه رشته‌ها این امکان به‌وجود آید تا چهره‌های جوان و بر‌تر علمی فرصت پیشرفت در رشته تخصصی‌شان را تا عالی‌ترین سطوح پیدا کنند. در انتخاب این اشخاص هم توصیه و سفارش هیچ‌کس را نمی‌پذیریم و به مدارکی که از آن‌ها خواسته می‌شود توجه می‌کنیم.

نکته مهم‌تر اینکه سواد و تجربه و هوش و ذکاوت این افراد برای ما ملاک نیست. همه افرادی که انتخاب می‌شوند باید تربیت خوب خانوادگی داشته باشند و به انسان‌ها عشق بورزند. آن‌هایی که هوش پزشکی دارند؛ اما به مسائل انسانی توجهی نشان نمی‌دهند حتی می‌توانند برای اهداف ما خطرناک باشند.”


عاشق کار خود باشید

عشق مهم ترین عامل موفقیت جوانان در حرفه و کارشان است. اگر کسی عاشق کاری که در حال انجام آن است و یا می‌خواهد انجام بدهد بشود، بدون شک برای رسیدن به عشقش حاضر به انجام هر کاری است و هرکس خلافش را بگوید نظرش درست نیست.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که این روزها در بین افراد رواج پیدا کرده، این است که افراد و به خصوص جوانان فکر می‌کنند که اگر کسی در راه انجام کاری موفق شد، او هم با قدم گذاشتن در آن راه موفق می‌شود.

از کار کردن خسته نشوید

پرفسور درخصوص کار کردن در یکی از سخنرانی ها گفتند:

“در خصوص کار کردن و توان کاری باید بگویم که هیچ‌وقت از کار خسته نشده‌ام. زمانی که چندساعت جراحی می‌کنم پس از اتمام آن برای ویزیت بیماران به بخش‌های مختلف سرکشی می‌کنم و بعد هم وقت‌های درمانگاهم را تنظیم کرده و به یک سری امور شخصی کاری که در زندگی روزمره هر فردی وجود دارد می‌رسم.”


از اشتباهات درس بگیرید

افراد موفق هم مانند تمام انسان‌ها اشتباه می‌کنند، فقط تفاوت آن‌ها این است که دیگر آن اشتباه را تکرار نمی‌کنند. از اشتباهات دیگران هم درس بگیرید و در زندگی خود سعی کنید که آن‌ها را انجام ندهید.

 

پرخوری از نظر پرفسور مجید سمیعی

ایشان درخصوص غذا خوردن و احساس خوشحالی پس از آن گفته‌اند:

“یکی از رمزهای موفقیت من این است که پرخوری در زندگی‌ام مفهومی ندارد و سعی می‌کنم با غذاهای کم‌حجم ولی پرانرژی روزم را به شب برسانم و این مسئله موجب شده تا سنگین نشده و دچار رخوت و سستی نشوم و در نهایت احساس آرامش داشته و حال خوبی را تجربه کنم.

امروزه با ورزش، تحرک و تغذیه سالم می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها به‌ویژه سکته مغزی جلوگیری کرد. باید دانست که یکی از مهم‌ترین علت‌های سکته مغزی در سنین پایین تغذیه نامناسب و فشارخون است.

کیفیت جدار عروق نقش مهمی در طول عمر آن‌ها و مقاومت‌شان دارد. اگر مواد غذایی نامناسب و غیرتازه مصرف کنیم این جدار عروقی دچار انسداد و پارگی می‌شود.”


به نوع غذای خود توجه کنید

در دهه سوم و چهارم زندگی توجه ویژه‌ای به نوع غذای مصرفی داشته باشید. مصرف ماهی و غذاهای دریایی به همراه برخی از ویتامین‌ها از طریق غذاهای تازه مانند میوه‌ها و سبزی‌ها نقش موثری در طول عمر دارد.

مطالعه و تغذیه نقش مهمی در بهبود عملکرد مغز دارد و مانع آلزایمر هم می‌شود. استرس، عصبانیت، فشار روحی و عصبی موجب ضعف در سیستم دفاعی بدن می‌شود پس باید سعی کنیم تا از این عوامل، دوری کنیم.


کلام آخر

در این پست از سری مقالات وبسایت بیزینس پلاس سعی داشتیم با معرفی یکی از بزرگ­ترین دانشمند ایران و حتی دنیا، پرفسور مجید سمیعی و توضیحاتی مختصر درخصوص زندگی و عملکرد ایشان در ایران و خارج از آن، شما عزیزان را با اسطوره‌ی جراحی مغز و اعصاب آشنا کنیم. ما این مقالات را برای رشد شما گردآوری میکنیم. امید است بتوانیم بهترین هارا در اختیارتان قرار دهیم.

همچنین میتوانید مقاله های دیگر مربوط به کسب و کار را در وبسایت بیزنیس پلاس مطالعه کنید.

موفق باشید!