استیو جابز

 

- استیو جابز در دانشگاه تحصیل نکرد و مدرکی نیز نداشت. وی هیچوقت برنامه‌ای برای قبولی در دانشگاه نداشت.

 

- در زمان مرگ وی، شرکت های اپل، مایکروسافت و دیزنی به رسم احترام پرچم‌هایشان را نیمه افراشته کردند.

 

- استیو جابز به علت سرطان پانکراس فوت شد که بیماری وی به صورت مخفف،‌ PC نامیده می‌شود. این مخفف آشنا نیست؟! به نظرتان اتفاقی هست یا واقعا تقدیر وی این بود تا با PC از این دنیا برود؟ (پی سی مخفف کامپیوتر)

 

- جابز حتی یک خط هم کد برنامه‌نویسی ننوشته بود! او هیچوقت برنامه‌نویس نبود ولی همکاران فنی‌اش را مجاب ساختند که به برنامه‌نویسی نیاز است تا یک محصول انقلابی در عرصه تکنولوژی خلق شود.

 

- استیو جابز یکی از سهام‌داران دیزنی بود. ۷.۷ درصد از سهام دیزنی متعلق به جابز بود.

 

- آخرین کلمات استیو جابز قبل از مرگش چه بود؟ فقط سه بار گفت Wow!

 

- آخرین حضور جابز در رویدادهای شرکت اپل در برنامه معرفی iOS 5 و آی‌کلاد بود. آخرین سخنرانی وی در شرکت اپل در تاریخ ششم ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ ثبت شد.

 

- وقتی از استیو جابز سوال شد چرا نام شرکت‌اش را اپل گذاشته است، جواب داد: “زیرا در دفترچه تلفن قبل از کلمه‌ی آتاری آمده است”. جابز قبل از تاسیس اپل برای آتاری کاری می‌کرد. او هم‌چنین گفت سیب دوست دارد و مجبور بوده است تا ساعت ۵ آن روز اسمی انتخاب کند.

 

- چرا از شرکت خودش اخراج شد؟ همه می‌دانند که در ۱۹۸۵ استیو جابز از اپل اخراج شد. حتی برخی ممکن است بدانند که به خاطر بحث بین استیو و جان اسکالی، مدیرعامل اپل در آن زمان بوده است اما افراد کمی می‌دانند این اختلاف نظر دقیقا به چه دلیل بوده است. استیو جابز قصد داشت قیمت مکینتاش را کاهش دهد که در آن زمان عملکرد ضعیفی داشت و بخش زیادی از بودجه‌ی تبلیغات اپل۲ را به مک اختصاص دهد. اسکالی مخالفت کرد. او معتقد بود که قیمت هیچ ربطی به فروش ضعیف مکینتاش ندارد بلکه دلیلش نرم‌افزار ضعیف آن است. اسکالی این مسئله را با هیات مدیره‌ی اپل در میان گذاشت که طرف مدیرعامل سابق پپسی را گرفتند و به این ترتیب جابز را اخراج کردند.

 

- در اوایل دهه‌ی ۸۰، استیو جابز سیستم‌های Adobe را دید. او که تحت تاثیر فناوری آنها قرار گرفته بود، به یکی از موسسان Adobe به نام چارلز گشک پیشنهاد داد که شرکت را بخرد و آن را با اپل ادغام کند. گشک این پیشنهاد را رد کرد. اپل و Adobe رابطه‌ی حرفه‌ای خیلی خوبی با هم داشتند تا آن که استیو در اواخر دهه‌ی اول قرن ۲۱ تصمیم گرفت از دست دستگاه‌های موبایل Adobe’s Flash خلاص شود که از نظر اقتصادی بسیار موفق بودند.

 

- استیو جابز از سال ۱۹۹۷، سالی که مدیر اجرایی اپل شد، حقوق خود را ۱ دلار نگه داشت. او در ۲۰۰۷ درباره‌ی حقوقش این طور شوخی می‌کند: من سالی ۵۰ سنت می‌گیرم که سر کار حاضر شوم و ۵۰ سنت دیگر به عملکردم بستگی دارد. ‍

 

- جابز از دانشگاه اخراج شد. پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان هومستید در کوپرتینوی کالیفرنیا، برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه رید شد. او پیش از اخراج شدن فقط یک ترم را در دانشگاه گذراند. با این حال طی ۱۸ ماه بعد در کلاس‌هایی که علاقه داشت شرکت کرد.

 

- “بیایید پورشه‌هایمان را قایم کنیم“. در یکی از روزهای اوایل دهه‌ی ۹۰، وقتی قرار بود یک سرمایه‌دار از NEXT بازدید کند، استیو به سمت پارکینگ دوید تا خودروی پورشه‌اش را از دید پنهان کند و کارمندش رندی آدامز نیز همین کار را کرد. جابز گفت “اگر پورشه‌هایمان را ببیند ممکن است فکر کند پول کافی داریم.”

 

- وقتی در اواسط دهه‌ی ۹۰ به اپل بازگشت، نخستین کامپیوتر‌ها، ماشین‌ها، و طرح‌های اپل را به دانشگاه استنفورد اهدا کرد. او با این کار فضا را برای طرح‌های جدیدتر باز کرد. این روش او برای فراموش کردن گذشته و در آغوش گرفتن آینده‌ی این شرکت بود که در آن زمان با مشکل مواجه بود.

 

- اپل سه بنیان‌گذار داشت، نه دو نفر. این شرکت در سال ۱۹۷۶ توسط جابز، استیو وزنیاک و رونالد وین تاسیس شد.

 

- جابز نمی‌خواست محصولات شرکت با رنگ سفید ارائه شوند. با این حال، پس از آن‌که جاناتان ایو طراح به او رنگ ”خاکستری ماه“ را نشان داد، متقاعد شد.

 

- جابز در سال ۱۹۸۶ استودیوهای فیلمسازی پیکسار را از جرج لوکاس خریداری کرد.

 

- امضای استیو جابز درون هر مکینتاش وجود دارد. جابز تیم خود را وادار کرد یک برگه را امضا کنند و آن را به الگویی برای ساخت یک پلاک فلزی تبدیل کرد که درون تمام کامپیوترهای مکینتاش قرار می‌گرفت.

 

- پس از آن‌که کارآموزان سابق جابز در گوگل وارد بازار تلفن و ابزارهای اندرویدی شدند، احساس می‌کرد به او خیانت شده است. او ”گفت اپل به کار جست‌وجو وارد نشد، پس چرا گوگل وارد کار تلفن شد؟“

 

- استیو جابز اعتقاد داشت شرکت گوگل برخی از ویژگی‌های آیفون را کپی برداری کرده است و تصمیم گرفت تولید و توسعه‌‌ی آی‌پد را به عنوان یک راز از اشمیت مخفی نگه دارد.

 

- اپل ۱ نخستین کامپیوتر شرکت بود و ۶۶۶.۶۶ دلار قیمت‌گذاری شده بود. استیو وزنیاک بدون درک معانی شیطانی آن را قیمت‌گذاری کرده بود و به جای آن‌که قیمت آن را یک سوم ارزش عمده‌ یعنی ۵۰۰ دلار بگذارد، ترجیح داده بود یک رقم خاص را تکرار کند زیرا تایپ آن آسان‌تر بود.

 

 

 همچنین شما میتوانید مقاله های مربوط به پرفسور سمیعی یا تام هنکس را مطالعه کنید...